Tužilac Serge Brammertz obratio se Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija

Headshot of the Prosecutor Brammertz during his speech before the General Assembly.
Body

Tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam) Serge Brammertz obratio se danas Savetu bezbednosti u vezi sa radom Tužilaštva.

U svom 27. izveštaju o napretku pred Savetom bezbednosti, tužilac Brammertz izneo je nove informacije o dva strateška prioriteta Tužilaštva: rešavanje po rezidualnim pitanjima iz svog mandata i pružanje pomoći nacionalnim pravosuđima koja provode krivično gonjenje za međunarodne zločine počinjene u Ruandi i u bivšoj Jugoslaviji.

Kada je reč o predmetu Tužilac protiv Kabuge, Tužilaštvo je iznelo argumente u prilog repatrijacije Kabuge u Ruandu, koja je jedina zemlja koja je spremna i koja može da ga primi. Dana 13. novembra, Pretresno veće je donelo odluku u kojoj zaključuje da se Kabuga ne može prebaciti avionom u Ruandu, te tražilo od evropskih država da prihvate Kabugu na svojim teritorijama. Tužilaštvo je 28. novembra na tu odluku uložilo žalbu.

Kada je u pitanju prosleđeni predmet protiv Fulgencea Kayisheme, koji je uhapšen 24. marta 2023, ali je još uvek u pritvoru u Južnoj Africi, Tužilaštvo je tokom izveštajnog perioda dostavilo sedam podnesaka kojima se protivi Kayisheminim pokušajima da se dodatno odgodi suđenje i osujeti proces provođenja pravde. Tužilac Brammertz je pozvao Južnu Afriku da, u skladu s nalogom za hapšenje, odmah preda Kayishemu Mehanizmu, uz napomenu da, „Previše vremena je već prošlo, a Kayishemine žrtve zaslužuju da konačno vide pravdu“.

Tužilaštvo je nastavilo da pruža sveobuhvatnu pomoć zemljama članicama koje provode istrage i krivične postupke za zločine počinjene u Ruandi i u bivšoj Jugoslaviji. U poslednjih šest meseci, 76 nacionalnih predmeta u 13 zemalja dobilo je podršku Tužilaštva. Konkretno, u junu 2025, na osnovu obaveštajnih informacija koje je dostavilo Tužilaštvo, ruandske vlasti pritvorile su begunca Fulgencea Niyibizija, protiv koga je pre više od jedne decenije podignuta optužnica za zločine počinjene u Butareu. Slično tome, vlasti u Crnoj Gori podigle su optužnicu na osnovu istražnog dosijea koje je Tužilaštvo ranije prosledilo.

U svom obraćanju pred Savetom bezbednosti, tužilac Brammertz je pomenuo i rezultate koje je Mehanizam postigao od svog osnivanja 2010. godine, a konkretno u nalaženju begunaca MKSR i MKSJ. Kako je napomenuo, „U to vreme, tempo hapšenja je bio usporen, i nije bilo poznato kada, pa čak ni da li će begunci biti uhapšeni, a suđenja započeta“. Za razliku od toga, danas, „Slučajevi svih begunaca MKSR i MKSJ su rešeni. Sva međunarodna suđenja beguncima su okončana. Ono što je 2010. godine delovalo kao nemoguće je u potpunosti ostvareno.“

Istovremeno, Mehanizam ima još jedan mandat od vitalnog značaja, a to je da pomogne u naporima koji se čine na nacionalnom nivou u cilju dostizanja pravde. Nakon usvajanja Strategija okončanja rada u 2004. godini, države članice preuzele su potpunu odgovornost da nastave proces utvrđivanja odgovornosti. Tužilaštvo je podržalo ove napore tako što je dostavilo odgovore na više od 4000 zahteva za pomoć. Tužilac Brammertz je naveo da „Kako su međunarodni sudovi privodili svoj rad kraju, nacionalni sudovi su preuzeli njihovo mesto i nastavili da dovode do utvrđivanja odgovornosti, kao što je i bila namera Saveta“.

Gledajući situaciju u perspektivi, tužilac Brammertz je obavestio Savet da „još mnogo posla treba obaviti na nacionalnom nivou i prevazići značajne izazove. Mnoge žrtve i preživeli još uvek čekaju pravdu, a porodice nestalih i dalje traže svoje najmilije. Protok vremena samo doprinosi potrebi da se njihova patnja što hitnije razreši“.

Osvrćući se na razmatranje Saveta bezbednosti naredne godine da li da produži mandat Mehanizma, tužilac Brammertz je naglasio da će „nacionalne istrage i krivično gonjenje ostati na visokom nivou tokom narednih godina“. Izneo je svoj stav da će od ključne važnosti biti da se obezbedi da Ujedinjene nacije nastave da pružaju svu potrebnu pomoć državama članicama.

Na samom kraju, tužilac je izjavio, „Za kraj, uz trajnu podršku Saveta i predane napore zaposlenih u Tužilaštvu, sada možemo reći da je Mehanizam obavio svoju najvažniju misiju “. Kako je naveo, „Zaključivanje poslednjih suđenja MKSR i MKSJ bilo je od ogromnog značaja za žrtve, društva pogođena zločinima i za međunarodnu zajednicu“. Dalje je naveo da budućnost procesa utvrđivanja odgovornosti sada leži na nacionalnom nivou, uvažavajući da „I ovde je Savet odigrao odlučujuću ulogu u podsticanju usvajanja Strategija okončanja rada i prenosa odgovornosti na države članice. Iako ima još posla koji treba obaviti, zahvaljujući rukovodstvu Saveta dosadašnji rezultati su neporecivi“.