Program Mehanizma za informisanje učestvovao u događaju „Srebrenica – 30 godina poslije“ u Briselu, u organizaciji EEAS

Program Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobima (PMI) učestvovao je na događaju „Otpornost i sjećanje: Srebrenica 30 godina poslije“, održanom u bioskopskoj sali kulturnog centra BOZAR u Briselu, povodom obilježavanja godišnjice genocida počinjenog u Srebrenici 1995. godine. Događaj je organizovala Evropska služba za vanjsko djelovanje (EEAS), a okupio je diplomate, predstavnike civilnog društva, novinare, akademike i studente, sa ciljem odavanja počasti žrtvama i pokretanja razgovora o ulozi kulture, sjećanja i pravde u procesima oporavka društava nakon sukoba.
Na događaju je prvo prikazan dokumentarni film „Samir Mehić Bowie – Pisma iz Srebrenice“, koji govori o mladom rok gitaristi iz Srebrenice čija je strast prema muzici postala snažan simbol otpora ratnim užasima. Njegova priča pocrtava trajnu ljudsku sposobnost za kreativno izražavanje i očuvanje dostojanstva u nezamislivo teškim ratnim uslovima.
Nakon projekcije uslijedila je panel diskusija kojom je moderirao Andrea Matteo Fontana, šef Odjela za stratešku komunikaciju u EEAS-u. Učesnici panela bili su Amina Sejfić, projektna menadžerica u Centru za postkonfliktna istraživanja, Lamija Grebo, novinarka Balkanske istraživačke mreže (BIRN), i Rada Pejić-Sremac, koordinatorica Programa Mehanizma za informisanje.
Panel je započeo ličnim osvrtima učesnica na Samirovu priču i njihovim iskustvima u radu u vezi sa pitanjima Srebrenice i tranzicione pravde. Diskusija se zatim proširila na temu međugeneracijskog naslijeđa, iskustava druge generacije preživjelih genocida, izazova u obnovi društvenog povjerenja u današnjoj Srebrenici, te važnog pitanja uloge međunarodne zajednice u tim procesima.
Kao centralna tema razgovora izdvojila se važnost očuvanja historijskog pamćenja kroz lična svjedočenja i kulturni izraz. Učesnici su razgovarali o tome kako muzika, film i umjetnost pripovedanja mogu humanizirati historiju, suprotstaviti se negiranju zločina i podstaknuti empatiju među ljudima. Diskusija je zaključena pozivom na nastavak obrazovnih i komemorativnih aktivnosti kako bi se osiguralo da lekcije iz Srebrenice ne budu zaboravljene od strane budućih generacija.
Učešće Programa Mehanizma za informisanje u ovom događaju dio je njegovih kontinuiranih napora da podrži projekte i događaje koje provode organizacije civilnog društva aktivne na polju tranzicione pravde na prostoru bivše Jugoslavije.
Cilj PMI je da, na temelju sudske prakse MKSJ i Mehanizma, unaprijedi znanje i razumevanje građana i zajednica u zemljama bivše Jugoslavije o zločinima počinjenim tokom sukoba 1990-ih. PMI finansira Evropska unija.