Mladi pravnici iz BiH razgovarali s predsjednicom Mehanizma o naslijeđu MKSJ-a 9. juli 2025. godine

Kolaž fotografija sa događaja
Body

Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam), sutkinja Graciela Gatti Santana, susrela se danas i razgovarala s mladim pravnicima u Informacionom centru o MKSJ-u u Sarajevu. Događaj je organizovalo Udruženje „Pravnik“,uz podršku Programa Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobima (PMI).

Događaj pod nazivom „Dani dijaloga s mladim pravnicima iz Bosne i Hercegovine o naslijeđu Tribunala“ okupio je 30 alumnista programa tranzicione pravde Udruženja „Pravnik“, koji su učestvovali u interaktivnoj diskusiji o razvoju i budućnosti međunarodne krivične pravde.

Predsjednica Gatti Santana, prva žena na čelu Mehanizma, govorila je o trajnom naslijeđu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i njegovom kontinuiranom uticaju na procese pravde, kako u regionu, tako i na međunarodnom nivou. Oslanjajući se na više od tri decenije iskustva u pravosuđu Urugvaja i 13 godina u svojstvu sutkinjeMehanizma, predsjednica je govorila o složenim izazovima očuvanja istine, osiguravanja odgovornosti i promicanja pomirenja nakon sukoba.

Učesnici su aktivno učestvovali u diskusiji, postavljajući promišljena pitanja o ulozi MKSJ-ai Mehanizma, odnosu između međunarodnih i domaćih pravnih sistema, te važnosti istine u okruženju u kojem poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca i dalje postoje.

Ovaj događaj bio je dio šire serije aktivnosti osmišljenih s ciljem jačanja kritičkog promišljanja među mladim pravnicima i promovisanja naslijeđa MKSJ-a i Mehanizma kao temelja za vladavinu prava u regionu.

Inicijativa je omogućena kroz dugogodišnju saradnju PMI-ja sa Udruženjem „Pravnik“, sarajevskom organizacijom poznatom po svom angažmanu u oblasti pravne edukacije i tranzicione pravde. Tokom godina, PMI, „Pravnik“ i Informacioni centar o MKSJ-u u Sarajevu blisko su sarađivali kako bi osigurali prostor za učenje i dijalog o međunarodnoj krivičnoj pravdi i utvrđivanju odgovornosti u vezi sa sukobima.

Učešće u današnjem događaju dio je kontinuiranih napora PMI-ja da podrži projekte i događaje koje provode organizacije civilnog društva aktivne u oblasti tranzicione pravde na prostoru bivše Jugoslavije.

Cilj PMI je da, na temelju sudske prakse MKSJ i Mehanizma, unaprijedi znanje i razumijevanje građana i zajednica u zemljama bivše Jugoslavije o zločinima počinjenim tokom sukoba 1990-ih. PMI finansira Evropska unija.